Polecane tak bardzo bardzo!
Leave a comment

Ważne książki-reportaże, dokumenty, które wciągają bardziej niż niejedna typowa książka

Książki kocham miłością wielką. Nie tylko beletrystykę. Od czasu do czasu sięgam po książki dokumentalne, które uważam są niesamowicie ważne. Często tematyka jest trudna, ale sięgnięcie do nich pomaga wyjaśnić, jak historia doprowadziła do tego, że świat wygląda obecnie tak, a nie inaczej. Bo dziś bardziej niż kiedykolwiek świat się „skurczył”, a cała ludzkość to połączone ze sobą naczynia, które wpływają na siebie, choć czasem nie zdajemy sobie sprawy z tego jak bardzo.

Życie szyte na miarę. Odzieżowe niewolnictwo – Marek Rabij

 

Obecnie system, na którym opiera się moda to fast fashion, czyli szybka moda. Ciągle zmieniające się kolekcje, super szybkie odpowiadanie na to co podoba się klientom, bardzo niskie ceny, które pozwalają na kupno ubrań w ciemno, nawet ich nie mierząc. Bo co z tego, że wydamy kolejne 20 zł na bluzkę i nigdy jej nie ubierzemy. Ubrania stały się niesamowicie tanie, „krótkotrwałe”, szafy często toną w ciuchach (chociaż cały czas często „nie mamy się w co ubrać”), ale idzie za tym ogromny koszt ludzki i ten ponoszony przez środowisko.

Marek Rabij, po dramacie, który rozegrał się w Bangladeszu (szwalnia produkująca ubrania dla marek, które wszyscy znamy, a która była w opłakanym stanie, zawaliła się, w wyniku czego zginęło ponad 1000 osób) pojechał do Bangladeszu i napisał niesamowity reportaż na temat produkcji ubrań. Jak wygląda praca w szwalniach, które produkują ubrania, które wszyscy nosimy, jak globalne marki ubraniowe odpowiadają na takie tragedie, jaki jest prawdziwy koszt szybkiej mody? A także co ważne – czy mimo tego, że praca ponad siły w szwalni nie przekłada się na wyjście z biedy, to czy lepiej byłoby, aby przemysł ubraniowy „wyniósł się” z tych krajów, skoro mimo wszystko jest jednym z niewielu opcji na chociaż najmniejszy zarobek?

Poza książką znajdziecie też w tym temacie bardzo ciekawy dokument na Netflix – „The true cost”, który opowiada o prawdziwym koszcie ponoszonym na rzecz szybkiej mody. Bardzo, bardzo polecam.

Wykluczeni – Artur Domosławski

 

Zebrany głos osób, które normalnie głosu nie mają  – wykluczonych w dzisiejszym świecie. Wykluczonym z różnych względów: biedy, wojen, dyktatur. To gruba książka pełna historii, które pozwalają wyjaśnić nasz dzisiejszy świat. Kiedy zaczęłam ją czytać nie mogłam się od niej oderwać, mimo, że jest bardzo trudna, czasem bardzo brutalna. Domosławski przechodzi przez różne etapy przeszłości, różne kraje, aby wyjaśnić jak te historie wpływają na dzisiejszy świat, na mentalność ludzi różnych kultur. Skąd wzięło się bogactwo Zachodu, jaki wpływ na dzisiejszy świat miały kolonie, dyktatury, dlaczego w krajach Afryki cały czas toczone są wojny domowe? To nie twarde historyczne dane, ale opowieści prawdziwych osób, opisy ich życia, ich rodzin, często ich dramaty, opowiadają tą historię. Historię wykluczonych.

Bardzo mocno polecam, uważam że jest to jedna z najważniejszych książek jakie w życiu czytałam.

„Nieważne gdzie mieszkasz, jeśli jesteś niechcianym gościem na Ziemi.”

„Czy w beztrosko zarysowanych granicach, pozornie odległych wojnach, wyciętych lasach, waśniach etnicznych nie odnajdziemy czasem tropu prowadzącego nas z powrotem do miast bezpiecznego, dostatniego i zadowolonego z siebie Zachodu?” fragment wstępu

Gorączka latynoamerykańska – Artur Domosławski

 

Kolejna książka Artura Domosławskiego. Pełna sprzeczności historia Ameryki Łacińskiej: rewolucje, dyktatury, zamachy stanu. Trudna historia tego kontynentu opisana przez ludzi, którzy tą historię przeżyli, zarówno przez polityków, artystów, jak i zwykłych mieszkańców.

„…w Europie, doświadczeniem XX wieku były dwie wojny i dwa totalitaryzmy. Naszym – były, i wciąż są, nędza, wyzysk, niesprawiedliwość, dominacja Stanów Zjednoczonych, rabunkowa eksploatacja naszych krajów.” fragment książki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *