Podróże bliższe i dalsze
Leave a comment

Pomysł na jednodniowy wypad w okolice Lizbony

Cabo da Roca

Kiedy już pogubiliście się po uliczkach Lizbony, posłuchaliście fado, spróbowaliście „zielonego wina” (vinho verde), wypiliście kawę w jednej z kawiarenek typu „grzybek” i zjedliście pasteis,  czas na zwiedzanie okolic tego pięknego miasta. Zebrałam tu kilka pomysłów na fajne miejsca na jednodniowe (a nawet półdniowe) wypady, wszystkie w zasięgu pół godziny do godziny jazdy od Lizbony.

Costa da Caparica

Około 30 min jazdy od Lizbony znajdziecie piękne, szerokie plaże Caparica (a przy tym przejedziecie majestatycznym, czerwonym mostem 25tego kwietnia). Wg mnie najlepiej jest wybrać się nie do samego miasteczka, a podjechać pod jedną z restauracji plażowych (mają swoje parkingi zupełnie przy plaży). Jedną z takich restauracji jest Kontiki, którą najczęściej wybieramy. Restauracja, szkoła surfingowa, plaża i ocean – wszystko czego potrzeba do szczęścia ;). A kilkadziesiąt metrów obok kolejna restauracja. Do miasteczka można dojść z tego miejsca plażą (idzie się maksymalnie 30 min). Bardzo polecam poza sezonem (bardzo mało ludzi), a w sezonie niestety tylko poza weekendami, bo w weekendy jest bardzo zatłoczona.

Costa da Caparica, Portugalia

Costa da Caparica, Portugalia

Costa da Caparica, Portugalia

Costa da Caparica, Portugalia

Sintra

Pałacyki, stara Quinta, mury na wzgórzach z widokiem na świat a także przepiękne ogrody to właśnie Sintra. Dla chętnych są przepiękne szlaki wspinaczkowe do Pałacyków – widoki po drodze zapierają dech w piersiach. Pałac Maurów i Pałac Monserrate to moje ukochane miejsca (wchodzi się serio przepiękną ścieżką, jedna ławiejsza, druga bardziej dzika, obie cudne). Z Lizbony samochodem jedzie się około 30 min, można też dojechać pociągiem (jest sporo połączeń).

Sintra, Portugalia

Sintra, Portugalia

Sintra, Portugalia

Santa Cruz

Najdalej położony punkt wtym zestawieniu – około godzinki jazdy od Lizbony ale to nasz „secret spot”. Malutkie klimatyczne miasteczko, z szeroką, długą plażą, pięknymi głazami w oceanie i zdecydowanie mniej oblegane (nawet w sezonie). Jest tam chłodniej niż w Lizbonie (spore wiatry), ale czasem jest to zdecydowany plus tego miejsca :).

Santa Cruz, Portugalia

Santa Cruz, Portugalia

Santa Cruz, Portugalia

Santa Cruz, Portugalia

Cascais, plaża Guincho (i widok na Azenhas do Mar)

Najbardziej znany kurort 30 min jazdy od Lizbony, bogate i piękne Cascais. Najłatwiej można się tam dostać samochodem, jednak ze stacji Cais de Sodre bardzo często jeździ też kolejka podmiejska do Cascais, bilety kosztowały około 5 euro w dwie strony. Miasteczko zadbane, z cudownymi poukrywanymi w uliczkach knajpkami, dużym ogrodem, gdzie w spacerze towarzyszyć będzie nam stadko kur i kogutów, plażą i pięknym długim deptakiem wzdłuż oceanu. Bardzo bardzo polecam poza sezonem (a nawet w sezonie byle nie w weekend, bo wtedy deptak jest zapchany). W sezonie w tygodniu zazwyczaj jest bardzo przyjemnie ;). Z Cascais warto wybrać się na wydmy przy plaży Guincho i na samą plażę, która jest piękna, jednak bardzo wietrzna, bardzo dobra dla surferów, na obiad do Bar do Guincho (cudnie położony i pyszne jedzenie), a jeśli macie czas, podjechać na punkt widokowy na miasteczko Azenhas do Mar – widok obłęd! Po drodze z Guincho cudowny jest też przylądek Cabo da Roca – najdalej na zachód wysunięty punkt lądowej Europy – z tego punktu widać już tylko bezkres oceanu.

Cascais, Portugalia

Cascais, Portugalia

Cascais, Portugalia

Cascais, Portugalia

Guincho, Portugalia

 

plaża Guincho

Azenhas do Mar, Portugalia

Cabo da Roca

Cabo Espichel

Dla mnie jeszcze piękniejsze miejsce niż Cabo da Roca i nie tak znane ;). Przylądek Espichel, cudowne klify, latarnia, dróżka na spacer podczas którego można sycić oczy <3. Cudo.

Cabo Espichel, Portugalia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *